Jugoslavija Online
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeTražiLatest imagesRegistracijaLogin
! ! ! REINKARNACIJA ! ! !
Login
Član:
Password:
Prijavi me automatski: 
:: Zaboravljen password
Traži
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Anketa
Kako vam se čini novi YU-Online izgled?
 5
 4
 3
 2
 1
Rezultati
Ko je prisutan na forumu
Ukupno 2 korisnika online: 0 registrovanih, 0 skriven, 2 gostiju :: 1 Bot

niko

Najviše korisnika koji su istovremeno bili na forumu do sada bilo je 66 dana: 1st April 2011, 14:06
Preporučene stranice
free forum

 

 Religija i nacija

Go down 
3 posters
AutorPoruka
Mirza
Osnivač
Osnivač
Mirza


Male
Broj poruka : 1300
Godina : 33
Mjesto : Bijeljina / YU
Posao : Student: I godina Mašinskog fakulteta u Istočnom Sarajevu
Obrazovanje : Mašinski tehničar IV godine
Reputacija : 1
Bodovi : 6
Datum upisa : 2008-06-14

Religija i nacija Empty
KomentarNaslov komentara: Religija i nacija   Religija i nacija I_icon_minitime18th December 2008, 00:50

Smatram da je potrebno da posjetioci foruma uvide neke osnovne razlike između ova dva pojma. Posmatram komentare svakog člana foruma i primjećujem da kada forumaš lista narodnosti kod nas, to izgleda ovako: Srbi, Hrvati i Muslimani.
Kad meni neko kaže nacija, ja smatram da je govor o npr. Njemacima, Rusima, Francuzima, Južnoafrikanacima ili Kinezima itd.
Kad meni neko kaže religija, ja smatram da je govor o npr. Pravoslavcima, Katolicima, Muslimanima, Jevrejima itd.

Bitno je napomenuti da postoje Muslimani koji su cijeli život proveli van BiH.
Isto važi za Katolike van Hrvatske, Pravoslavce van Srbije.

Znam da sam dotakao vrlo osjetljivu temu, ali nije Katolik obavezno i Hrvat, niti je Musliman obavezno i Bošnjak, a ni Pravoslavac obavezno Srbijanac.

Pojam "Srbin", to je već i meni donekle misterija.

ZAKLJUČAK:
NACIJA NIJE ISTO ŠTO I RELIGIJA!


Drugarski pozdrav,
Udarnik
Na vrh Go down
http://yu-pokret.yforum.biz/forum.htm
Lenjin
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Lenjin


Broj poruka : 156
Godina : 31
Mjesto : Zagreb
Reputacija : 0
Bodovi : 0
Datum upisa : 2008-08-09

Religija i nacija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i nacija   Religija i nacija I_icon_minitime18th December 2008, 00:52

Jako dobra tema, pametno razmišljanje, naravno da te dvije stvari nisu isto i ne mogu biti. Pa između ostaloga svako je pripadnik neke nacije jer se tako rađa, a vjeru može BIRATI to je važno napomenuti, dakle hoće li biti pripadnike neke religije ili uopće neće kao što smo mi ateisti
Na vrh Go down
Jugoslav
General Major
General Major



Male
Broj poruka : 1096
Godina : 34
Mjesto : Bosna
Reputacija : 0
Bodovi : 0
Datum upisa : 2008-07-17

Religija i nacija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i nacija   Religija i nacija I_icon_minitime18th December 2008, 00:59

Greska...u Narodu se radja Naciju se bira...lol...ucio sam iz Sociologije i Politike i imam 5 Very Happy:D:D
Na vrh Go down
Lenjin
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Lenjin


Broj poruka : 156
Godina : 31
Mjesto : Zagreb
Reputacija : 0
Bodovi : 0
Datum upisa : 2008-08-09

Religija i nacija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i nacija   Religija i nacija I_icon_minitime18th December 2008, 01:00

Objasni mi molim te!
Na vrh Go down
Jugoslav
General Major
General Major



Male
Broj poruka : 1096
Godina : 34
Mjesto : Bosna
Reputacija : 0
Bodovi : 0
Datum upisa : 2008-07-17

Religija i nacija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i nacija   Religija i nacija I_icon_minitime18th December 2008, 01:04

Zivis u Americi...kineske si narodnosti ali pripadas Americkoj naciji..ucit ces u 3 razredu citavo gradivo o tome..Narodnost je vezana za Narod, Nacija za Drzavu...npr za Hrvate kao Hrvate koji pricaju Hrvatskim jezikom i pripadaju Hrvatskoj Kulturi se moze reci da su Narod...Jugosloveni su naspram tome Nacija..ali isto tako ja mogu otic u Njemacku.. biti npr. Srbin, Pravoslavac ali voljet Njemacku, imat drzavljastvo i time ja postajem clan Njemacke Nacije...
Na vrh Go down
Lenjin
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Lenjin


Broj poruka : 156
Godina : 31
Mjesto : Zagreb
Reputacija : 0
Bodovi : 0
Datum upisa : 2008-08-09

Religija i nacija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i nacija   Religija i nacija I_icon_minitime18th December 2008, 01:13

Hmm ali nacija nije preduvjet za postojanje države
Na vrh Go down
Jugoslav
General Major
General Major



Male
Broj poruka : 1096
Godina : 34
Mjesto : Bosna
Reputacija : 0
Bodovi : 0
Datum upisa : 2008-07-17

Religija i nacija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i nacija   Religija i nacija I_icon_minitime18th December 2008, 01:24

Nije..prvo nastaju drzave onda nacije..stvaranje modernih drzava i industrijalizacija i modernizacija u 19st. su prethodili nastanku Nacija..
Na vrh Go down
Lenjin
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Lenjin


Broj poruka : 156
Godina : 31
Mjesto : Zagreb
Reputacija : 0
Bodovi : 0
Datum upisa : 2008-08-09

Religija i nacija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i nacija   Religija i nacija I_icon_minitime18th December 2008, 01:41

To isto objasni...
Na vrh Go down
Jugoslav
General Major
General Major



Male
Broj poruka : 1096
Godina : 34
Mjesto : Bosna
Reputacija : 0
Bodovi : 0
Datum upisa : 2008-07-17

Religija i nacija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i nacija   Religija i nacija I_icon_minitime18th December 2008, 01:43

Odoh spavat sada, pa ti sutra kazem ..lol.. a da sacekas iducu godinu, tada ces uciti u skoli xexexe
Na vrh Go down
Lenjin
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Lenjin


Broj poruka : 156
Godina : 31
Mjesto : Zagreb
Reputacija : 0
Bodovi : 0
Datum upisa : 2008-08-09

Religija i nacija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i nacija   Religija i nacija I_icon_minitime18th December 2008, 01:44

Pas da znaš da jedva čekam sociologiju xD
Na vrh Go down
Sponsored content





Religija i nacija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i nacija   Religija i nacija I_icon_minitime

Na vrh Go down
 
Religija i nacija
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Jugoslavija Online :: Jugoslavija Online :: Rasprave-
Idi na: