Jugoslavija Online
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeTražiLatest imagesRegistracijaLogin
! ! ! REINKARNACIJA ! ! !
Login
Član:
Password:
Prijavi me automatski: 
:: Zaboravljen password
Traži
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Anketa
Kako vam se čini novi YU-Online izgled?
 5
 4
 3
 2
 1
Rezultati
Ko je prisutan na forumu
Ukupno 13 korisnika online: 0 registrovanih, 0 skriven, 13 gostiju :: 1 Bot

niko

Najviše korisnika koji su istovremeno bili na forumu do sada bilo je 66 dana: 1st April 2011, 14:06
Preporučene stranice
free forum

 

 Riječi jednog mudrog čovijeka

Go down 
4 posters
AutorPoruka
Mirza
Osnivač
Osnivač
Mirza


Male
Broj poruka : 1300
Godina : 33
Mjesto : Bijeljina / YU
Posao : Student: I godina Mašinskog fakulteta u Istočnom Sarajevu
Obrazovanje : Mašinski tehničar IV godine
Reputacija : 1
Bodovi : 6
Datum upisa : 2008-06-14

Riječi jednog mudrog čovijeka Empty
KomentarNaslov komentara: Riječi jednog mudrog čovijeka   Riječi jednog mudrog čovijeka I_icon_minitime6th July 2008, 01:44

Citat :

Moja malenkost je uzela sebi za pravo da razmislja sta bi danas Bravar iz Kumrovca Josip Broz Tito kad bi uputio puruku Jugoslovenima kako bi im se obratio:
Naravno ovakva poruka Jugoslovenima ima veze sa ovom temom..

Ja mislim da bi im se obratio svima posebno na slijedeci nacin:

Drugarice i drugovi Jugosloveni,
Otišao sam, ne tako davno, jer je to bilo prirodno.
Međutim, koliko god da izgleda neprirodno, opet sam sa Vama.

Zašto?

Pa bio sam tu kad nam je bilo najteže, ali i najlepše. Sve ?eš?e pominjete mene, život koji smo imali... Kažete da ovi što dođoše posle mene, upropastiše sve što smo stvorili! Eh, govorio sam ja, čuvajte,... ,,Bratstvo i jedinstvo kao zjenicu oka,,

Moja je obaveza da Vam opet pomognem! I hoću! Da opet budete svoji na svome. Da ponovo budete gospodari, a ne sluge. Zato sam tu, pa makar je moja prisutnost samo u Vašem se?anju. A, nekad je i to dovoljno!

Moramo ponovo u bitku i rat za bolje sutra! Za nas nema alternative. Ovog puta moramo definitivno i zauvijek da pobjedimo. Samo, danas nam nisu potrebne puške - dovoljne su: naše ideje, pravi i pošteni borci za naše ciljeve - ljudi "posebnog kova", naša ostvarenja u SFRJ, i olovka (na izborima)! Obnovimo ovu napaćenu i po svim šavovima ispucalu zemlju!

Zato - napred, preduzimajte sve što je potrebno da bi smo uspjeli, radite, objašnjavajte, borite se za naše ideje, pišite, predlažite,...

Srbi!

Vi ste najbrojniji narod i samim time ste i najodgovorniji za sve sto se desilo Jugoslaviji koju smo svi zajedno gradili... Znam da Vi volite Jugoslaviju, ali znam i to da ste ucestvovali u njenom rusenju zajedno posebno sa Hrvatima i svima drugima koji su mislili ako sruse Jugoslaviju da će njihovim rijekama umjesto vode teći med i mlijeko..
Vi se braćo Srbi morate odreći onih koji su zloupotrijebili ime Jugoslavije i koji su počeli da ruše njen Ustav iz 1974 godine... Ja sam uvijek govorio da: ,,Mi u Jugoslaviji moramo na primjeru pokazati da nemože biti ni manjine ni vecine. Da Socijalizam manjinu i ve?inu odbacuje, on traži ravnopravnost izmedju manjine i ve?ine, a onda nema ni manjine ni vecine, već ima ravnopravan narod i ravnopravan čovjek,,
Kosovo i Vojvodinu mozete sačuvati samo ako Vas u tome podrze svi Jugoslovenski narodi i Jugoslovenske republike. Zato vratite svojim Autonomnim pokrajinama Autonomiju koja im je garantovana Ustavom Srbije iz 1974 godine i gradite Srbiju zajedno na istinskoj demokratiji kojoj je tezio nas samoupravni socijalistički sistem..
Ja znam da ste Vi ljuti na mene jer mislite da sam zato sto sam bio Hrvatskog porijekla bio naklonjen vise Hrvatima nego Srbima.. To jednostavno nije tačno ja sam htio da svi narodi i oni koji su u manjini i oni koji su u većini budu ravnopravni i Vi to morate priznati svim narodima da bi Vam svima bilo dobro..

Hrvati!

Vi ste uvijek željeli da imate svoju samostalnu i nezavisnu Hrvatsku državu... Ja sam to oduvijek znao i zato smo Ustavom 1974 godine dali svim republikama gotovo punu ravnopravnost i samostalnost u Jugoslaviji.. Zadnji presjednik Jugoslavije bio je Hrvat koji je u ime Hrvatske Jugoslaviju srusio zajedno sa Srbijanskim, Slovenskim i drugim političkim vodstvima Jugoslovenskih republika.. Ako ste se vec razisli i odrekli se Jugoslavije onda ste to trebali uciniti na civilizovan način, a ne na na?in kako ste Vi to radili... Niste smjeli dozvoliti svom političkom vodstvu da zajedno sa Srbijanskim političkim vodstvom pokusa prekrajati granice ravnopravne republike Bosne i Hercegovine... To Vam necu nikada oprostiti ni Vama ni Srbijancima sram Vas bilo i jednih i drugih.. Zato poručujem i Vama i Srbima da pomognete svojoj braći Bosancima da budu uistinu ravnopravni sa Srbijom i Hrvatskom jer jedino Vi to mozete ako osudite one koji su pokušali i one koji i danas još uvijek pokušavaju da unište Bosnu i Hercegovinu u kojoj su u najtežim vremenima za sve Jugoslovenske narode udareni temelji državnosti svih Jugoslovenskih republika medju kojima i Hrvatske i Srbije...
Odluke Prvog i Drugog zasjedanja AVNOJ-a u Bihaću i Jajcu omogućile su svim Jugoslovenskim republikama samostalnost pa i Bosni i Hercegovini i to ste svi dužni postovati... Nemojte podržati otcjepljenje Kosova od Srbije, da Vam se nebi dogodilo na isti na?in otcjepljenje Istre i Dalmacije, nego trazite od Srbije da Kosovu prizna Autonomnu pokrajinu koju je imalo zagarantovanu Ustavom iz 1974 godine...

Slovenci!

Vi ste u Evropskoj Uniji ali morate da imate na umu uvijek da ste jedna od Jugoslovenskih republika cija državnost pociva na odlukama AVNOJ-a..
Zato, poštujte AVNOJ koji Vam je omogućio da imate svoju državu u Jugoslavenskoj ili u Evropskoj Uniji... Moram Vam zamjeriti sto ste uveli vizni režim Jugoslovenskim republikama, a posebno Vam zamjeram što ste to uradili prema Bosni i Hercegovini ciji gradjani i danas izgradjuju Sloveniju... Od Vas tražim da što je prije moguće ukinete Vizni režim za sve Jugoslovenske republike jer ste u Jugoslovenskoj zajednici najvise napredovali u razvoju svoje drzave... Posebno Vam poru?ujem da ne podržite nikada cijepanje bilo koje Jugoslovenske republike.. Ako ste podržali cijepanje Jugoslavije nemate pravo da podržite cijepanje njenih republika bez obzira koliko na Vas bio vršen pritisak Medjunarodne zajednice, jer ako podržite cijepanje bilo koje Jugoslovenske republike i Vas će zadesiti ista sudbina....

Crnogorci!

Vi ste ponosan narod koji voli svoju Crnu Goru i voli Jugoslaviju... Cuvajte svoju Crnu Goru... Postujte sebe i postujte sve Jugoslovenske narode.. Jugoslaviju znam da cete prihvatiti ako do njene obnove dodje, a doci ce budite sigurni u to... Prihvatite samo Jugoslaviju sa svim njenim narodima i republikama, jer sve drugo nije Jugoslavija...

Makedonci!

Vas ne krivim za raspad Jugoslavije ali nesmijete biti pasivni kad do obnove Jugoslavije dodje... Dignite svoj glas protiv odvajanja Kosova od Srbije, jer tako ćete samo sačuvati Makedoniju kao ravnopravnu Jugoslovensku republiku..

Bosanci!

Mnogi ključevi i do sad u povijesti bili su u Vašim rukama, ali Vi ste uvijek pokazuju?i svoj merhametluk ključ prepustali drugima a oni su uvijek vlastitim Vašim ključem nastojali da zaključaju i zapečate Vašu sudbinu...
I ovoga puta ključ je kod Vas i ja Vam poručujemo da taj ključ nedate nikom drugom, jer Vaša brava pored toga što ima ključ ima i tajanstveni kod kojeg samo vi možete znati i niko Više... Ne dozvolite da Vašom sudbinom upravlja ni Istok ni Zapad, jer i jedni i drugi neznaju Vaš tajanstveni kod i zato se uvijek nadje neko i na Istoku i na Zapadu koji samo zakomplikuje, a onda poslije kaze kako se oni u to nisu nikada miješali, a Vama svima zajedno zakomplikuje do te mjere da Vise ni najveći svjetski eksperti nemaju rješenje kako otključati Vašu sudbinu koju Vam Vaši sunarodnici i sa istoka i sa zapada zakomplikuju...
Vaša situacija je najviše komplikovana i još uvijek Vam nastoje zakomplikovati, zato moja poruka Vama koju sam mesto Vam znao govoriti i sada glasi:
Držite se jednako blizu prema Beogradu i prema Zagrebu, a istovremeno jednako daleko od Zagreba i od Beograda...
Sad kad ste već unistili Jugoslaviju zajedno i sa Zagrebom i sa Beogradom, ako nekada budete obnavljali bilo kakvu Jugoslaviju prestonicu Nove Jugoslavije zahtjevajte kod Vas u Bosni i Hercegovini, a od Ljubljane, Skoplja i Podgorice trazite takvu podršku, jer tu, kod Vas su temelji Jugoslavije.. Beograd i Zagreb moraju Vam priznati da su grešili prema Vama i zato više Vaša prestonica nemože biti ni kod jednih ni kod drugih..

J.B. Tito

Sam će se on prepoznati Very Happy

Izvor: http://www.novajugoslavija.org/forum/index.php?topic=59.0
Na vrh Go down
http://yu-pokret.yforum.biz/forum.htm
vox
Vodnik
Vodnik
vox


Male
Broj poruka : 68
Godina : 51
Mjesto : Balkan
Reputacija : 0
Bodovi : 0
Datum upisa : 2008-06-21

Riječi jednog mudrog čovijeka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Riječi jednog mudrog čovijeka   Riječi jednog mudrog čovijeka I_icon_minitime6th July 2008, 07:15

hehehehe!

Ovo je pravi izvor ovog gore teksta..
http://www.tito-bihac.org/Liga%20antifasista_ulazna.html

ali nema veze izvor je zqa ovaj forum svakako i gore navedena adresa..
Na vrh Go down
http://tito-bihac.org
Dacho
Vodnik
Vodnik
Dacho


Male
Broj poruka : 89
Godina : 113
Mjesto : Jelah
Posao : ponekad
Obrazovanje : slabo ali bice bolje
Reputacija : 0
Bodovi : 0
Datum upisa : 2008-06-15

Riječi jednog mudrog čovijeka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Riječi jednog mudrog čovijeka   Riječi jednog mudrog čovijeka I_icon_minitime8th July 2008, 04:07

nesto se s nama isprico vise neg s ostalim
Na vrh Go down
http://www.lbnl.forumotion.com
Mirza
Osnivač
Osnivač
Mirza


Male
Broj poruka : 1300
Godina : 33
Mjesto : Bijeljina / YU
Posao : Student: I godina Mašinskog fakulteta u Istočnom Sarajevu
Obrazovanje : Mašinski tehničar IV godine
Reputacija : 1
Bodovi : 6
Datum upisa : 2008-06-14

Riječi jednog mudrog čovijeka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Riječi jednog mudrog čovijeka   Riječi jednog mudrog čovijeka I_icon_minitime8th July 2008, 18:26

Dacho (citat):
nesto se s nama isprico vise neg s ostalim
Mi smo najviše zakuvali, pa je naša lekcija najduža, sasvim opravdano! Very Happy
Na vrh Go down
http://yu-pokret.yforum.biz/forum.htm
Red Dog
Vodnik 1.klase
Vodnik 1.klase
Red Dog


Male
Broj poruka : 133
Godina : 58
Mjesto : Malmö / Svedska
Obrazovanje : Pravnik
Reputacija : 0
Bodovi : 1
Datum upisa : 2008-06-20

Riječi jednog mudrog čovijeka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Riječi jednog mudrog čovijeka   Riječi jednog mudrog čovijeka I_icon_minitime10th July 2008, 23:04

Drug koji je napisao ovo je u potpunosti shvatio ”duh” nasih naroda.
Kad pricam sa hrvatskim drugovima primecujem da oni skoro uvek analiziraju znacaj Jugoslavije prema tome sta je ona znacila za Hrvatsku. U osnovi je Hrvatska. A Hrvatska nije nikad bila manje hrvatska nego sada. Svi ostali je poseduju preko berze vise od hrvata. Ali iz ciste inercije je u osnovi Hrvatska.
Kad pricam sa srpskim drugovima primecujem nerazumevanje: „Pa zasto, majku mu? Kad smo mi najbrojniji narod, zasto ne bismo mogli upravlajti njom jednostavnim majoritetom?“
Kad pricam sa bosanskim drugovima primecujem da su oni „srce Jugoslavije“. Ali na zalost to srce nije, iz istorijskih i ekonomskih razloga, sposobno da kuca samo za sebe. Treba mu podrska ili Hrvatske ili Srbije.
Drug koji je napisao ovo je u potpunosti shvatio stvar.
Na vrh Go down
https://www.youtube.com/user/MarshalRedDog
vox
Vodnik
Vodnik
vox


Male
Broj poruka : 68
Godina : 51
Mjesto : Balkan
Reputacija : 0
Bodovi : 0
Datum upisa : 2008-06-21

Riječi jednog mudrog čovijeka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Riječi jednog mudrog čovijeka   Riječi jednog mudrog čovijeka I_icon_minitime12th July 2008, 02:25

I Hrvatska i Srbija nemogu nikako da prihvate da je Bosna i Hercegovina u Jugoslaviji bila ravnopravna republika sa Srbijom i Hrvatskom...
Kad i u Hrvatskoj i u Srbiji politicko vodstvo ovih Yu republika prihvati tad ce biti mirna Bosna i moguća Jugoslavija...

I jos jedna vrlo vazna stvar koju i Srbi ni Hrvati, a naročito Srbi nikako da prihvate da su narodi ravnopravni bez obzira na brojnost... Zaboravili su Titovu poruku koju je on često ponavljao: ,,Nema vladavine većine nad manjinom" Danas svi u banana drzavama žele da vladaju manjinom ako su većina, a u isto vreme tamo gdje su manjina pozivaju se na ravnopravnost..
Ravnopravni moraju biti ljudi, ali ako smo već razliciti po bilo kom osnovu onda je jedino moguce rjesenje za sve sigurno najbolje...
Donijeti zakon da su svi Jugoslovenski narodi ,,konstitutivni" ili ravnopravni u svim bivsim Yu republikama, a sada državama... Za sad to vredi samo za Bosnu i Hercegovinu sto je svakako nepravedno u odnosu na druge Yu države..

Naprimjer:
Puna je Srbija gradjana koji vuku porijeklo iz BiH, isto tako i Hrvatska, Slovenija da i ne govorim.. Svi su oni ako nisu Srbi, Hrvati ili Slovenci nacionalna manjina u tim državama..

Hrvatska nije bila nista manje Hrvatska dok je bila u Jugoslaviji i dok su Prema Hrvatskom Ustavu Srbi bili ravnopravni sa Hrvatima.. Danas kad su Srbi u Hrvatskoj nacionalna manjina Hrvatska ima samo jedan problem vise jer mora postovati Evropsku povelju o zastiti prava manjina..

U uredjenim Evropskim državama u kojima se postuje Evropska povelja je dobro biti nacionalna manjina i samo se zaliti kako su ti ugrožena prava manjine... Uvijek je lakse tražiti svoje pravo nego to pravo obezbijediti kad ga neko trazi... U Jugoslavijii za vreme Tita su nacionalne manjine imale veća prava od bilo kojeg Jugoslovenskog naroda u svim republikama, ali jos dok je trajala Jugoslavija poslije Tita pocela su prvo da se ugrožavaju prava Jugoslovenskih naroda tamo gdje su bili u manjini u odnosu na one koji su u vecini.. Nacionalne manjine kojih je bili 32 priznate Jugoslovenskim Ustavom prestali su i da spominju kao da i ne postoje... U Autonomnoj pokrajini Vojvodini je naprimjer brojnost nacionalni manjina bila veca od Jugoslovenskog naroda i nikom to nije smetalo dok se jednog dana nije neko sjetio da onog Yu naroda koji je u Vojvodini u manjini ima jos negdje u Jugoslaviji pa da podsjeti Vojvodjane da o tome moraju da vode racuna...
Danas naprimjer u Bosni i Hercegovini ljudi su po zanimanju Srbi, Hrvati i Bosnjaci dok niko vise u toj Bosni nije važan bez obzira sto je zakon o pravu nacionalnih manjina izglasan u parlamentu BiH... Kladim se da u Bosni sad kad bi se napravio popis ima vise Roma nego Hrvata koji su po Ustavu konstitutivni dok Rome niko ni ne spominje kao da ne postoje... I tako dalje glupostima kod nas nikad kraja..
Na vrh Go down
http://tito-bihac.org
Mirza
Osnivač
Osnivač
Mirza


Male
Broj poruka : 1300
Godina : 33
Mjesto : Bijeljina / YU
Posao : Student: I godina Mašinskog fakulteta u Istočnom Sarajevu
Obrazovanje : Mašinski tehničar IV godine
Reputacija : 1
Bodovi : 6
Datum upisa : 2008-06-14

Riječi jednog mudrog čovijeka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Riječi jednog mudrog čovijeka   Riječi jednog mudrog čovijeka I_icon_minitime12th July 2008, 19:08

Kako 'no kaže pjevač jedan:
"Nigdje, nigdje, nigdje, nigdje k'o u Bosni!"
Na vrh Go down
http://yu-pokret.yforum.biz/forum.htm
Red Dog
Vodnik 1.klase
Vodnik 1.klase
Red Dog


Male
Broj poruka : 133
Godina : 58
Mjesto : Malmö / Svedska
Obrazovanje : Pravnik
Reputacija : 0
Bodovi : 1
Datum upisa : 2008-06-20

Riječi jednog mudrog čovijeka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Riječi jednog mudrog čovijeka   Riječi jednog mudrog čovijeka I_icon_minitime19th July 2008, 00:00

Druze Vox,

Da ne bih mudrovao samo da cujem svoj glas…

Ponovo se slazem s vama.
Na vrh Go down
https://www.youtube.com/user/MarshalRedDog
Sponsored content





Riječi jednog mudrog čovijeka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Riječi jednog mudrog čovijeka   Riječi jednog mudrog čovijeka I_icon_minitime

Na vrh Go down
 
Riječi jednog mudrog čovijeka
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Jugoslavija Online :: Jugoslavija Online :: Rasprave-
Idi na: